Prezeska i Zarząd Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie oraz Artyści zapraszają na wernisaż wystawy
Kolorami mnie ratuj
1 kwietnia 2026, godz. 18.00
wystawa czynna 1-24.04.2026
Rynek Główny 29, II piętro
MCSG czynne w dniach:
pon., wt., 10:00-14.30, śr. 10:00-14:00; czw., pt. 10:00-15:00
Wystawa “Kolorami mnie ratuj” poświęcona jest twórczości Estery Karp – zapomnianej dwudziestowiecznej malarki. Polki, Żydówki, mieszkanki Paryża. Projekt buduje międzypokoleniowy dialog wokół koloru jako nośnika emocji, pamięci i napięcia. Intensywne, ekspresyjne kompozycje Karp stają się punktem wyjścia dla współczesnych artystek i artystów, którzy podejmują z nimi rozmowę poprzez własne strategie twórcze. Kolor pełni tu rolę głównego medium komunikacji buduje obraz, ujawnia doświadczenie, tożsamość i wrażliwość. Na wystawie oglądamy kilka oryginalnych obrazów Estery Karp z kolekcji Ewy i Dariusza Jodłowskich oraz kilkanaście dzieł współczesnych artystów i artystek, tworzących w różnorodnych technikach i mediach, reprezentujących różne pokolenia. Zestawienie prac pozwala prześledzić, jak barwa przekracza historyczne ramy i pozostaje żywym językiem sztuki. Wystawa nie rekonstruuje przeszłości, ale uruchamia przestrzeń spotkania intensywną, zmysłową i otwartą na nowe interpretacje.
Osoby artystyczne:
Estera Karp
Katarzyna Bogucka
Adam Brincken
Dorota Ćwieluch Brincken
Anna Chmiel
Filip Czaja
Nina Dziwoki
Marija Iva Gocic
Marta Ignerska
Anna Kliniewska
Samuel Kłoda
Maciej Pająk
Udry Radek Skrzypczyk
Mo Tomaszewska
Magdalena Wesołowska-Kuta
Maya Woźniak
Kuratorka wystawy: Magdalena Ohl
Koordynacja projektu: Nina Dziwoki
Oprawa graficzna: Katarzyna Wierzba
Wydarzenie powstało przy wsparciu Stowarzyszenia Mosaic i w ramach projektu Europejski Korpus Solidarności finansowanego ze środków Unii Europejskiej.
Patronat/matronat: Towarzystwo Przyjaciół Bunkra Sztuki, MuHer, Mood Scent Bar, Kraków.sztuka, Kraków się wydarza
Wystawa jest w programie towarzyszącym Cracow Art Week KRAKERS