Erudycję i niedefiniowalność twórczości naszych artystów oddaje krótki, jaskrawy, czy metagenderowy(?) tekst Krzysztofa Świętka:
„Grafika jest kobietą… podobno. Jeśli to prawda, to moje litografie są kolorowe jak Vivienne Westwood, krnąbrne jak Patti Smith, wulgarne jak gitarzystka z „Nashville Pussy” i straszne jak Charlize Theron w filmie „Monster”. Jednak nie! Moje grafiki to chłop-wypisz, wymaluj. Wytatuowany w, plus-minus, siedemdziesięciu procentach, z dłońmi brudnymi od składania motocykla oraz oczywiście od farby litograficznej, lubiący się napić i porozrabiać przy dźwiękach Motorhead. Moje litografie to facet z diabelskimi kopytkami w kowbojskich butach, z bullterrierem na smyczy, no i oczywiście w ramionach ukochanej kobiety… A tak naprawdę to nie ma co pisać, trzeba zobaczyć.”
Na wystawę trójki litografików/Lito teamu z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych zapraszamy odważnych odbiórców.
Artyści
Dr hab. Piotr Panasiewicz
kierownik Pracowni Litografii ASP w Krakowie.
Urodzony w 1963 roku w Krakowie. Studia na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej (1982-84). Następnie na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie (1985-91). Dyplom w Pracowni Litografii u prof. Romana Żygulskiego. Od 1990 roku pracuje w macierzystej uczelni, obecnie w roli kierownika Pracowni Litografii. Zajmuje się malarstwem i grafiką projektową. Odbył stypendia litograficzne w Paryżu i Lipsku. Brał udział w wielu wystawach krajowych i zagranicznych. W roku 2011 zrealizował wystawę indywidualną pt. 13 – litografia w Raven Gallery w Krakowie.
„ Kształtowanie mojej osobowości artystycznej dokonywało się równolegle z poznawaniem i doskonaleniem warsztatu litograficznego. O wyborze tego medium zdecydowały przede wszystkim malarskość techniki i specyficzna atmosfera, z którą zetknąłem się w pracowni litografii. Po pewnym czasie litografia stała się dla mnie środkiem zastępującym w zupełności malarstwo sztalugowe. Równocześnie z doskonaleniem warsztatu litograficznego i poszerzaniem się moich możliwości technicznych w powstających grafikach, rozwijała się charakterystyczna figuracja. Obserwując od wielu lat zjawiska związane ze sztuką współczesną, zauważam znaczny spadek zainteresowania tradycyjnymi technikami graficznymi, a co za tym idzie, odejście od klasycznego warsztatu litograficznego. Powstają nowe sposoby litografowania związane z modną obecnie na całym świecie tendencją ekologiczną. Non Toxic, No etching – to hasła, które na dobre zadomowiły się w litografii. W miejsce klasycznej techniki litografowania stosowana jest tak zwana technika silikonowa – czyli technika w której kamień litograficzny zastępowany jest warstwą silikonu, a farby litograficzne – farbami wodnymi. Kwasów do trawienia już się nie używa. Technika funkcjonuje w wersji uproszczonej jest to na pewno łatwiejsze, ale powstaje pytanie, czy efekt można dalej nazywać litografią. Są to zmiany zasadnicze, które zmuszają do przemyślenia związku technologii ze sztuką…”
Dr Krzysztof Świętek
Urodzony w 1969 w Krakowie. Studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Interesuje się street artem, tatuażem, psami bojowymi, motocyklami, sportami walki oraz sportami ekstremalnymi. Autor wielu wystaw indywidualnych oraz zbiorowych w Niemczech, Japonii, Włoszech, Stanach Zjednoczonych, Norwegii oraz w Krakowie. Laureat licznych nagród i wyróżnień w krajowych konkursach.
Mgr Bartłomiej Chwilczyński
Urodzony w 1987 roku w Krakowie, gdzie mieszka i tworzy. Przez większą część studiów na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, związany był z Katedrą Grafiki Warsztatowej. Na V roku otrzymał Grand Prix w konkursie Grafika Roku organizowanym przez macierzystą uczelnię, a następnie przygotował indywidualną wystawę w Galerii Wydziału Grafiki. Jego praca dyplomowa pod kierunkiem dr. Krzysztofa Świętka, którą obronił z wyróżnieniem, reprezentowała krakowski Wydział Grafiki na wystawie Najlepszych Dyplomów, organizowanej przez Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2012 roku, pod kierunkiem prof. ASP Dariusza Vasiny, podjął studia doktoranckie na ASP w Krakowie. W 2013 roku otrzymał Stypendium Twórcze Miasta Krakowa.W 2014 roku podejmuje pracę w Pracowni Litografii na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie. Jego pola działalności twórczej to grafika warsztatowa, projektowa, malarstwo i rysunek.