Jacek Majchrowski
Prezydent Miasta Krakowa
oraz
Prezes i Zarząd
Stowarzyszenia Międzynarodowe
Triennale Grafiki w Krakowie
zapraszają na
uroczystą
inaugurację
Międzynarodowego
Centrum
Sztuk
Graficznych
wernisaż
wystawy
Izabelli
Gustowskiej
/fragment/
Sztuka
Wyboru
/2007/
15 listopada
2013, 18:00
Międzynarodowe Centrum
Sztuk Graficznych
Rynek Główny 29
31-010 Kraków
SZTUKA WYBORU 2007
Sztuka trudnego wyboru
Sztuka łatwego wyboru
To praca oparta na dialogu dwóch różnych, aczkolwiek bliskich sobie rzeczywistości.
Sztuka trudnego wyboru bawi się filmową rzeczywistością – w obrazach, dubbingu, wielojęzycznych tekstach. W swojej naturze opiera się na zbiorze – katalogu – ludzkich namiętności i faktów wyjętych z filmowego życia. Jest intrygująca i nasycona, bo taka jest natura kina. Wszystko jest więc bardziej prawdziwe niż w rzeczywistości realnej. Ta właśnie prywatna perspektywa pokazana jest w Sztuce łatwego wyboru. Bo sztuka łatwego wyboru to zbiór prywatnych notatek z 5 lat posiadania kamery z zapisem mini DV.
W obu zbiorach mamy więc wspólne „tematy” jak np. pocałunki, tańce, śpiewy, jedzenie, podróże, dzieci, zwierzęta itp. Są także wyseparowane epizody przypisane tylko do jednej rzeczywistości np. seks, strzelanina (Sztuka trudnego wyboru).
Sztuka trudnego wyboru na pozór wydaje się być bardziej nasycona i efektowna, ale jak w lustrze przegląda się jej siostra – Sztuka łatwego wyboru, być może bardziej intrygująca, bo na pewno prawdziwa. Do nas należy wybór, w jakiej rzeczywistości odnajdujemy się pełniej. Być może właśnie ich wymieszanie, a także możliwość przemieszczania się z jednej do drugiej (w obrazie i dźwięku) jest największą zaletą tej pracy.
(2006)
150 kół o średnicy 70 cm zbiera wyjęte z filmów cytaty, to ikony kina – jak Marylin Monroe, ale i sekundowe sceny wycięte z narracji filmowych /50 kół/, podobnie jak te, które reprezentują narracje prywatne, istotne tylko dla autorki /50 kół/.
Pokazywany FRAGMENT to wybrane cytaty z tych dwóch rzeczywistości. Mam nadzieję ,że we Fragmencie widz odnajdzie i przypomni sobie to co być może drzemie także w jego pamięci.
[tekst: Izabella Gustowska]