Prace prezentowane na wystawie, mimo różnorodności, łączy jedno – wszystkie zostały wykonane w mniej lub bardziej proekologicznych technikach. Autorami prac są artyści – pedagodzy: dr hab. Katarzyna Winczek i mgr Barbara Czapor-Zaręba pracują w Katedrze Grafiki na Wydziale Sztuki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, prof. Jan Szmatloch w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, prof. Nicoletta Scilimati w Akademii Sztuk Pięknych w Lecce we Włoszech. Powstałe grafiki są odpowiedzią na wyzwania wynikające z zastosowania nietoksycznych metod i środków we wklęsłodrukowych i wypukłodrukowych technikach graficznych. Terenem poszukiwań i eksperymentów były: materiały matryc, środki trawiące, grunty pochodzenia akrylowego, metody kreacji obrazu na matrycy, techniki fotopolimerowe, farby wodne i różne podłoża druku. Indywidualne doświadczenia twórców z materią i technikami graficznymi są próbą przekroczenia granicy wyznaczonej przez znany i praktykowany od dziesięcioleci tradycyjny, „analogowy” warsztat oraz posłużyły konfrontacji doświadczeń w zakresie druku wklęsłego i wypukłego.
Wystawa jest podsumowaniem badań warsztatowych prowadzonych w ramach projektu Narodowego Centrum Nauki pt. „Ekologiczne techniki sztuk graficznych”, realizowanych w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.
Grafika i ekologia jest prezentacją dość odosobnioną, podsumowującą problematykę ekologii w grafice warsztatowej – zagadnienia dotąd stosunkowo mało zbadanego i opisanego w polskim środowisku artystycznym. Należy mieć nadzieję, że wystawa sprowokuje otwarcie na szerszą dyskusję i zainteresowanie nie tylko w środowisku akademickim. Relacje sztuka – nauka z pewnością warte są dalszych dociekań i eksperymentów technologiczno-artystycznych.
Artyści
Katarzyna Winczek, Jan Szmatloch, Barbara Czapor-Zaręba, Nicoletta Scilimati