W lutym Międzynarodowym Centrum Sztuk Graficznych w Krakowie będzie prezentowało wystawę prac Agnieszki Dutki.
„Tematem wystawy – jak pisze o swojej wystawie sama artystka – jest pozailustracyjna interpretacja Mistrza i Małgorzaty Michaiła Bułhakowa w obrazach graficznych, które odnosząc się do tekstu, zachowują własną autonomię. Dzięki zastosowaniu charakterystycznych dla nich środków wyrazu artystycznego, stanowią dzieła odrębne w stosunku do tekstu. Taka zasada pozostawienia luki interpretacyjnej pozwala na zmianę kodu odczytania dzieła.
Osobiste doświadczanie słowa pisanego, jako czynnika pobudzającego powstawanie wyobrażeń, staje się praźródłem idei artystycznych i konstrukcji formalnych.
W tym przypadku, struktura tekstu książki Bułhakowa, w której początki i końce rozdziałów bywają wyznaczane rytmem nadciągających świtów i zapadających zmroków, pękającego nieba
rozlatującego się księżyca czy przeciętego słońca, przerażającego światła i zbliżającej się północy, umożliwia szersze odczytanie warstw znaczeniowych ukrytych w fabule.
Tak więc projekt „Słońca i Księżyce” to odniesienie do literackiej sfery „obok”.
Aby w języku grafiki wyrazić przenikanie bytów pozornie wykluczających się (świat realny – świat magii, widzialne – niewidzialne), używam kilkudziesięciu elementów matryc komponowanych
w różnych konfiguracjach.
Pojedyncze znaki łączone w układy, powtarzające się lub wykluczające zamiennie własne elementy, zastępując je fragmentami innego zbioru, budują obraz sugerujący zamknięte w jedynym możliwym układzie konstelacje. Każda z nich okazuje się być układem ulegającym dalszym przekształceniom.”