dr Barbara Czapor - Zaręba ->

Urodzona w Namysłowie.
Studia w latach 1998 – 2003 na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie (obecnie Akademia im. Jana Długosza).
Dyplom artystyczny z wyróżnieniem zrealizowała w Pracowni Druku Wypukłego prof. Ewy Zawadzkiej w Zakładzie Grafiki Warsztatowej Instytutu Plastyki w Częstochowie w 2003 r.
W latach 2009 – 2012 studiowała na Wydziale Artystycznym na kierunku Grafiki, specjalność Grafika warsztatowa w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie otrzymała dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Druku Wypukłego prof. Mariusza Pałki w 2012 r.
W 2019 roku uzyskała stopień Doktora Sztuki w dziedzinie sztuki w dyscyplinie artystycznej: sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki nadany uchwałą Rady Wydziału Artystycznego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
Od 2020 pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Grafiki Wydziału Sztuki Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie. Ma na swoim koncie liczne wystawy konkursowe i indywidualne w kraju i za granicą. Swoje prace prezentowała min.: (we Francji, Chinach, Chorwacji, Niemczech, Norwegii, Japonii i Czechach).

Szczególne znaczenie w moich rozważaniach ma faza liminalna brytyjskiego antropologa i myśliciela Victora Turnera. „Antystrukturalna liminalność” – jak określają Turner – ma dla mnie kluczowe znaczenie ze względu na jej inicjacyjny charakter.Jest to stan zawieszenia „pomiędzy”, którego kolejnym etapem jest poszukiwanie communitas. W fazie tej dokonuje się swoiste przygotowanie do rytuału przejścia.
Faza liminalna od limen, co oznacza ‘próg’ po łacinie. Próg oznacza dla mnie też granicę między procesem pierwotnym a wtórnym. Jest granicą tożsamości i oddziela znane od nieznanego. Każda zmiana jest destabilizująca, bo jest wejściem w nieznany obszar doświadczeń. To co nieoswojone, nieostre z założenia budzi nasz lęk. Przekroczenie progu może mieć też znaczenie symboliczne i jest wejściem ze sfery codzienności do sfery sacrum. Próg jest zatem barierą, linią podziału, która oddziela od siebie te dwa światy.

 

Cykl graficzny Transition A składa się z 9 grafik, wykonanych w technice druku
solwentowego na dibondzie. Grafiki są obiektami graficznymi wycinanymi z przestrzeni
i tworzącymi spójną całość.
W skład cyklu wchodzą:
Transition 2a obiekt graficzny o wymiarach 70×89 cm. Forma nieregularna.
Transition 3a obiekt graficzny o wymiarach 70×85 cm. Forma nieregularna.
Transition 6a obiekt graficzny o wymiarach 70×85 cm. Forma nieregularna.
Transition 7a obiekt graficzny o wymiarach 70×85 cm. Forma nieregularna.