Zuzanna Mieszczanek MÓJ PEJZAŻ

promotor: dr hab. Andrzej Kalina
Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
Wydział Sztuki Nowych Mediów, Pracownia Grafiki Artystycznej

biografia

Zuzanna Mieszczanek (ur. 1996 w Warszawie) absolwentka Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie na wydziale Sztuki Nowych Mediów.
Dyplom, w skład którego wchodzi 18 autorskich grafik wykonanych w technice mieszanej, stworzyła pod kierunkiem dr. hab. Andrzeja Kaliny. W pracy Zuzanna Mieszczanek połączyła technikę linorytu i akwaforty, wprowadzając także elementy kolażu. Część multimedialna została wykonana w technice VR, która umożliwiła odbiorcom wejście do prac autorki i doświadczenie ich w rozszerzonym ekstensywnym wariancie.
Artystka jest laureatką pierwszego miejsca w konkursie Hackathon XR w Bytomiu współorganizowanego przez Goethe Institute.

autokomentarz

Wersja w j. polskim:
“MÓJ PEJZAŻ” to cykl, w którego skład wchodzi 18 autorskich grafik obrazujących subiektywne doświadczenie krajobrazu. Technikami użytymi w pracy są obok linorytu akwaforta oraz elementy kolażu. Praca ukazuje w nieoczywisty sposób otaczającą nas naturę, niepowtarzalność form cechujących roślinność oraz liczne zjawiska atmosferyczne.
Poprzez wielokrotne odbijanie i mieszanie ze sobą matryc oraz użycie różnych odcieni czerwieni i niebieskiego czy doklejanie dodatkowych elementów na grafiki udało się osiągnąć efekt wypukłości, wklęsłości oraz różnorodności form i barw, jaką cechuje się tytułowy pejzaż.
Część multimedialna ma na celu pokazać odbiorcy grafiki z zupełnie innej perspektywy oraz pozwolić w dosłowny sposób wejść do ich wnętrza. W głównym, przypominającym muzeum, wirtualnym pomieszczeniu widz ma możliwość obejrzenia części uprzednio przygotowanych grafik. Z rotundowej sali ekspozycji odchodzi pięć korytarzy prowadzących do unikatowych przestrzeni, do których powstania posłużyły matryce stając się bazą rozszerzonego wirtualnie doświadczenia dwuwymiarowych prac.
Dominantą każdego z pokojów jest odmiennie zaprojektowana aura wynikająca z kolorystyki, kształtów, muzyki oraz rozumianej “sferycznie” atmosfery, co daje dodatkową możliwość interpretacji tego, co widnieje przed oczami.