Paulina Nierobiś Kosztowna nieuwaga

promotor: dr hab. Zdzisław Wiatr
Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie
Wydział Sztuki, Instytut Sztuk Pięknych, Katedra Grafiki

biografia

Ur. w 1995r. w Częstochowie.
Absolwentka Zespołu Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie.
Dyplom magisterski w pracowni grafiki użytkowej pod kierunek dr. hab Zdzisława Wiatra na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie.
W swoich pracach sentymentalnie łączy stare fotografie z typografią, która staje się dopełnieniem obrazu w jej indywidualnej interpretacji. Poddaje fotografie i fonty liczny modyfikacjom w efekcie czego powstają wymowne kolaże.
Brała udział w wystawie XX Festiwal Sztuki Wysokiej pt. ,,Nieustannie”.

autokomentarz

Autorska książka dyplomowa pt. „Kosztowna nieuwaga” ma wymiary 20 x 20 cm. Zawiera 17 różnych historii, w których elementem kluczowym są hasła z XX-wiecznych etykiet zapałczanych, dopełnione starymi fotografiami. Pożółkłe, czarno-białe kawałki historii, zatrzymane w kadrze chwile- te dobre i te gorsze- stały się punktem wyjściowym.
Książka wykonana została techniką kolażu cyfrowego. Fonty użyte w książce są oryginalnie występującymi na danej etykiecie; zostały zeskanowane, a następnie poddane obróbce w programie graficznym. Fotografie charakteryzuje mocny raster. Inspiracją do stworzenia książki była moja indywidualna potrzeba przywołania z niepamięci tak popularnego w czasach PRL hobby, jakim było kolekcjonowanie etykiet zapałczanych. Szczególną uwagę skupiając jednocześnie na własnej interpretacji haseł, uwspółcześniając ich przesłanie.