Łukasz Kolman System identyfikacji wizualnej dla Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej

promotor: dr hab. Agnieszka Półrola
Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie
Wydział Sztuki

biografia

Łukasz Kolman urodził się w 1978 roku. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie. Absolwent Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie Wydziału Wychowania Artystycznego na kierunku: Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni malarstwa prof. Leona Macieja, oraz absolwent Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie na kierunku sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał na kierunku grafika użytkowa w pracowni prof.
Agnieszki Półroli. Należy do artystów zrzeszonych na stronie internetowej ARTlock.eu. Obecnie zajmuje się malarstwem, rysunkiem, oraz sztuką komiksu, jest członkiem Stowarzyszenia Goliat, współorganizuje wystawy charytatywne.

autokomentarz

Hospicjum (łac. Hospitium) – instytucja funkcjonująca w ramach systemu opieki zdrowotnej, stosująca metody opieki paliatywnej i przeznaczona dla pacjentów przewlekle oraz nieuleczalnie chorych. Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej to placówka działająca pod adresem: Częstochowa, ul. Kopernika 17a. Od 30 lat wspiera, pomaga i daje nadzieję pacjentom chorującym na postępujące, przewlekłe choroby oraz wspiera ich rodziny. Obejmuje opieką około 2000 pacjentów dorosłych w domach, stacjonarnym oddziale opieki paliatywnej, poradni i oddziale dziennym oraz 88 dzieci w hospicjum domowym. Misja Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej
„Wielodyscyplinarna i całościowa opieka sprawowana w celu łagodzenia cierpień, leczenia bólu oraz innych objawów towarzyszących chorobie, a także poprawy jakości życia pacjentów przewlekle i nieuleczalnie chorych w terminalnych okresie choroby, dbałość o sferę psycho – duchową i fizyczno – społeczną pacjentów i ich rodzin, osieroconych oraz pracowników i
wolontariuszy.“ (https://hospicjum-czestochowa.pl/nasza-misja/)
Źródłem inspiracji w procesie projektowania znaku dla hospicjum był Ołtarz z Isenheim – gotycko-renesansowe retabulum ołtarzowe, wykonane w latach 1506–1515 dla kościoła klasztornego Antonitów w Isenheim koło Colmaru w Alzacji (Francja).
Jest to retabulum szafiaste złożone z korpusu z predellą oraz dwóch par skrzydeł. Ołtarz ten jest chef d’oeuvre Matthiasa Grünewalda, twórcy malowanych kwater i Niklausa von Hagenau, autora rzeźb korpusu ołtarza. Obecnie retabulum jest eksponowane w Musée d’Unterlinden w Colmarze.