Judyta Ciba Całuny jako zapis zachowań autodestrukcyjnych.

promotor: dr hab. Anna Sadowska, prof. UP
Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
Instytut Sztuki i Designu, Pracownia rysunku

biografia

Urodzona w 2000 roku, rozpoczęła naukę na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie w 2019 roku na kierunku grafika. Aktualnie studentka II stopnia kierunku Art & Design. Obszar zainteresowań artystycznych to grafika, rysunek, animacja i szeroko pojęte eksperymenty z tkaniną. Interesuje się historią polskiego elementarza, musicalami i komiksami.
Laureatka Międzynarodowego Triennale Notacji Artystycznej NOTO 2021. Jej prace można było zobaczyć na wystawach w ramach festiwalu Krakers w 2021 i 2022, wystawie pokonkursowej „Witkacy i tatry” (2021), MONO (2021), Art. Jam Session (2019). Animacja „Lustro” została wyświetlona w ramach odsłony Kina Flyer WIELOŚWIAT w Międzynarodowym Dniu Animacji 2022. Członkini koła projektowego Gr.UP’a i koła Kwadrat.

autokomentarz

Seria składa się z tak zwanych „całunów” reprezentujących poszczególne przykłady zachowań autodestrukcyjnych, czyli autonomicznego zadawania bólu. Początkowy pomysł i temat danych całunów ulegał zmianom, przeistaczał się pod wpływem personalnych doświadczeń autorki i jej bliskich. Możemy wyodrębnić takie zachowania jak samookaleczanie, masochizm, dermatillomania, czy nadużywanie substancji psychoaktywnych. Takie zachowania następują zarówno na tle fizycznym jak i psychicznym, stąd niektóre całuny mają charakter krwawy, wręcz agresywny, a inne mają subtelny, delikatny wygląd. Projekt nie miał na celu potępiać, bądź oceniać poszczególnych zachowań, ale miał dać poczucie solidarności w spójnej niedoli i
skłonić do wspólnego poszukiwania innych sposobów na rozładowanie negatywnego napięcia.