Agnieszka Szumińska Wayfinding dla akademika nr 2 w Toruniu

promotor: dr Anita Wasik
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Wydział Grafiki, Pracownia Projektowania dla Kultury

biografia

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku Wydziału Grafiki. (2016–2021) Dyplom przygotowywała pod okiem dr Anity Wasik oraz mgr Joanny Czaplewskiej w Pracowni Projektowania dla Kultury.
W ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Guntera Grassa ukazała się zaprojektowana przez absolwentkę książką „Zmiennymi Kluczami”, wydana przez Instytut Kaszubski we współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej w Gdańsku. Książka projektowana była w pracowni Projektowania Książki prof. Janusza Górskiego oraz mgr Joanny Czaplewskiej.
Zawodowo działa na różnych płaszczyznach projektowania graficznego i nie ukrywa, że chciałaby łączyć przyszłość z projektowaniem wayfindingu dla przestrzeni publicznych.

Zaocznie prowadzi pracownie Liternictwa i Typografii na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Aktualnie jest mieszkanką Trójmiasta, która otwarcie przyjmuje nowe wyzwania projektowe.


autokomentarz

W ramach dyplomu projektowego powstał system oznaczeń dla obiektu należącego do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Toruń przyciąga wielu studentów, a sam Uniwersytet bierze czynny udział w programie Erasmus. Pojawił się pomysł, aby zrewitalizować budynek akademika. Samo wnętrze potrzebowało nowej odsłony oraz oznaczeń komunikacyjnych. Projekt stał się przedsięwzięciem zbiorowym. Łączy projektowanie wnętrz oraz komunikacji wizualnej z podkreśleniem roli wayfindingu. Ze względu na multidyscyplinarność projektu została podjęta współpraca ze studentką Kamilą Pigońską-Gonzalez z Wydziału Sztuk Pięknych w Toruniu, zajmującą się projektowaniem wnętrz. Wielokondygnacyjny budynek wymagał dwujęzycznego systemu oznaczeń począwszy od planu budynku poprzez oznaczenia kierunkowe, kończąc na oznaczeniach każdego z pomieszczeń o różnych funkcjach. Celem jest wyznaczenie jednego ciągu komunikacyjnego, aby zapewnić odbiorcom przyjemną przestrzeń użytkową. Wayfinding opiera się na mocnym, charakterystycznym foncie – Apotek Extended. Dodatkową inspiracją do stworzenia komunikacji były układy scalone oraz astronomia. System oznaczeń jest integralną częścią wnętrza budynku. Główną grupą docelową są polscy jak i zagraniczni studenci, dlatego też projekt został zaprojektowany na miarę potrzeb użytkowników.

Wayfinding system: Agnieszka Szumińska
Interior Design: Kamila Pigońska-Gonzalez